چین پس از سفر رئیس جمهور آمریکا رزمایش نظامی را در اطراف تایوان آغاز کرد

خبرهای روز جهان


تایپه
CNN

چین تمرینات نظامی سه روزه خود را در اطراف تایوان پس از دیدار رئیس‌جمهور این جزیره با رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در سرپیچی از تهدیدات مکرر پکن آغاز کرده است.

تایوان این تمرینات را که “شمشیر تیز متحد” نامیده شده است محکوم کرده است. چین تایوان را قلمرو خود می داند و استفاده از زور را برای تحت کنترل درآوردن آن رد نکرده است.

فرماندهی تئاتر شرقی ارتش چین این رزمایش را روز شنبه اعلام کرد و آنها را به عنوان “هشدار جدی در برابر تبانی نیروهای جدایی طلب تایوان با نیروهای خارجی و اقدامی ضروری برای دفاع از حاکمیت ملی و تمامیت ارضی” توصیف کرد.

فرماندهی تئاتر شرق گفت: «نیروی ضربت به طور همزمان گشت‌زنی‌هایی را در اطراف جزیره سازماندهی کرد تا یک وضعیت بازدارنده و محاصره همه جانبه ایجاد کند».

در مجموع 71 هواپیمای جنگی چین روز شنبه از تنگه تایوان عبور کردند. وزارت دفاع تایوان در بیانیه ای اعلام کرد که با ورود 45 نفر به منطقه شناسایی دفاع هوایی تایوان.

9 کشتی ارتش آزادیبخش خلق چین (PLA) نیز کشف شد.

این تمرینات یک روز پس از بازگشت تسای اینگ ون، رئیس جمهور تایوان از یک سفر 10 روزه به آمریکای مرکزی و ایالات متحده، جایی که با کوین مک کارتی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا دیدار کرد، برگزار می شود.

پکن بارها نسبت به این سفر هشدار داده بود و پیش از این تهدید کرده بود در صورت انجام این سفر “اقدامات قاطعانه و محکم” اتخاذ خواهد کرد.

چین مدعی دموکراسی خودمختار تایوان است، علیرغم اینکه هرگز بر تایوان حکومت نکرده است، و دهه ها تلاش کرده تا آن را از نظر دیپلماتیک منزوی کند.

تهاجم هواپیماهای جنگی چین به منطقه شناسایی دفاع هوایی تایوان، یک منطقه حائل خوداعلام شده فراتر از حریم هوایی سرزمینی آن، تقریباً به صورت روزانه رخ می دهد.

در این عکس منتشر شده توسط خبرگزاری شین هوا، یک خلبان نیروی هوایی از فرماندهی تئاتر شرق ارتش آزادیبخش خلق چین (PLA) در تمرینات اطراف تایوان در روز یکشنبه، 7 اوت 2022 شرکت می کند.

وزارت دفاع تایوان روز شنبه اعلام کرد که از نزدیک اوضاع را زیر نظر دارد و تمام تلاش خود را برای دفاع از امنیت و حاکمیت ملی به کار خواهد گرفت.

«ارتش آزادیبخش خلق عمدا در حال ایجاد تنش در تنگه تایوان است. این وزارتخانه گفت، علاوه بر آسیب رساندن به صلح و ثبات، تأثیر منفی بر امنیت و توسعه منطقه نیز دارد.

این وزارتخانه اوایل روز شنبه گفته بود که به رزمایش ها به شیوه ای آرام، منطقی و جدی پاسخ خواهد داد و به دنبال تشدید درگیری نخواهد بود.

هنگامی که نانسی پلوسی، رئیس وقت مجلس نمایندگان آمریکا در ماه اوت از تایوان بازدید کرد، چین نیز به شیوه ای مشابه واکنش نشان داد و مجموعه ای از رزمایش های نظامی را آغاز کرد که جزیره را محاصره کرد و موشک هایی را بر فراز آن شلیک کرد.

این رزمایش ها اولین باری بود که چین موشک هایی را بر فراز جزیره شلیک می کرد و بسیاری از کارشناسان آن را نشان دهنده تشدید ارعاب نظامی چین علیه تایوان می دانستند.

برخی از این موشک ها نیز به منطقه انحصاری اقتصادی ژاپن در نزدیکی جزایر ژاپن در شمال تایوان سقوط کردند، اقدامی که تنش بین پکن و توکیو را تشدید کرد.

رئیس‌جمهور تایوان، تسای اینگ‌ون، و رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، کوین مک‌کارتی، در کتابخانه ریاست جمهوری رونالد ریگان در سیمی ولی، کالیفرنیا، چهارشنبه، ۵ آوریل ۲۰۲۳.

تمرینات اوت همچنین شامل عبور ده‌ها هواپیمای جنگی چینی به منطقه شناسایی دفاع هوایی تایوان و همچنین کشتی‌های جنگی نیروی دریایی PLA در مانورهایی در آب‌های اطراف تایوان بود.

گزارش شده است که مقامات تایوان انتظار واکنش کمتری نسبت به ملاقات تسای با مک کارتی را داشتند زیرا این دیدار در خاک ایالات متحده انجام شد.

برای جلوگیری از تحریک پکن و ایجاد یک بحران نظامی دیگر، مقامات آمریکایی و تایوان تلاش کرده بودند تا سفر تسای را چیزی غیرعادی نشان دهند و به سوابق فراوانی برای عبور یک رهبر تایوان از ایالات متحده اشاره کردند.

اما اهمیت سیاسی دیدار تسای با مک کارتی غیرقابل انکار است. این بالاترین سطح مخاطبی بود که یک رئیس‌جمهور تایوان در خاک آمریکا پذیرفته بود و پس از معاون رئیس‌جمهور، یک مقام دوم رسمی در صف ریاست‌جمهوری داشت.

نشست آنها در کتابخانه ریاست جمهوری رونالد ریگان بر تقویت روابط بین تایپه و واشنگتن تأکید کرد، حتی اگر ماهیت آنها غیررسمی باشد. ایالات متحده در سال 1979 به رسمیت شناختن تایوان را پس گرفت، به این معنی که آن را به عنوان یک کشور به رسمیت نمی شناسد. با این حال، از توانایی تایوان برای دفاع از خود با فروش اسلحه به تایپه حمایت می کند.

پس از دیدار چهارشنبه تسای و مک کارتی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا گفت که کشورش باید به تقویت حمایت خود از تایوان ادامه دهد.

ما باید به فروش تسلیحات به تایوان ادامه دهیم و مطمئن شویم که چنین فروش هایی به موقع به تایوان می رسد. ما همچنین باید همکاری اقتصادی خود را به ویژه در زمینه تجارت و فناوری تقویت کنیم.»