طوفان گرمسیری یوتا پیش بینی می کند اوایل هفته آینده طوفان ویران شده آمریکای مرکزی را به عنوان یک طوفان بزرگ درگیر کند

خبرهای روز جهان

مرکز ملی طوفان های ایالات متحده اعلام کرد که ایوتا ، که جمعه در دریا شکل گرفت ، در مرکز کارائیب واقع در حدود 495 مایلی شرق-جنوب شرقی مرز نیکاراگوئه و هندوراس با حداکثر وزش باد پایدار 40 مایل در ساعت از ساعت 10 صبح بامداد شنبه است. پیش بینی می شود طی 24 ساعت آینده به سرعت تقویت شود.

تیلر مالدین ، ​​کارشناس هواشناسی CNN گفت ، انتظار می رود که یوتا به سمت غرب خود حرکت کند و در جایی در آمریکای مرکزی ، بالقوه در نزدیکی مرز هندوراس و نیکاراگوئه فرود بیاید.

براساس NHC پیش بینی می شود که طوفان قبل از حمله به سرتاسر آمریکای مرکزی در نزدیکی شدت طوفان باشد. یک طوفان بزرگ طوفانی است که دارای وزش باد حداقل 111 مایل در ساعت است.

بخشهایی از نیکاراگوئه و هندوراس می توانند در مجموع 2 تا 3 فوت باران سیل آسا همراه با طوفان تهدید کننده زندگی را دریافت کنند.

علاوه بر انتقال بادهای آسیب رسان ، یوتا می تواند تا روز پنجشنبه 8 تا 16 اینچ باران را در هندوراس ، شمال نیکاراگوئه ، گواتمالای شرقی و بلیز جنوبی ببارد ، NHC گفت – اخبار ناخوشایند برای منطقه ای که هفته گذشته توسط طوفان اتا پر شده است.

NHC گفت ، کاستاریکا ، پاناما و شمال کلمبیا می توانند 4 تا 8 اینچ باران را تا روز پنجشنبه دریافت کنند ، در حالی که السالوادور و جنوب نیکاراگوئه می توانند در همان دوره 2 تا 4 اینچ بارندگی داشته باشند.

دولت کلمبیا روز شنبه هشدار طوفان گرمسیری را برای جزایر San Andres و Providencia صادر کرد.

NHC گفت: “این بارندگی (از یوتا) منجر به طغیان قابل توجه ، تهدید کننده زندگی و طغیان رودخانه ، همراه با رانش زمین در مناطق با زمین بالاتر می شود.”

یوتا امسال سی امین طوفان در اقیانوس اطلس است – بیشترین طوفان در یک فصل طوفان های آتلانتیک.

آمریکای مرکزی ویران شده توسط طوفان اتا

اتا در تاریخ 3 نوامبر به عنوان طوفان دسته 4 به شمال نیکاراگوئه عبور کرد و روزها با باران شدید آن کشور و هندوراس ، گواتمالا و بلیز را کوبید. این باعث رانش زمین و جاری شدن سیل جدی شد و تعداد زیادی کشته یا مفقود برجای گذاشت.
در آمریکای مرکزی ، طوفانی ویرانگر و آینده ای نامشخص
دامنه کامل خسارت وارده به اتا احتمالاً مدتی مشخص نخواهد بود. اما طوفان قدرتمند ، همراه با بیماری همه گیر ویروس کرونا ، ممکن است به عنوان یکی از بدترین بلایای طبیعی در منطقه به یاد بیاید.
صلیب سرخ در اوایل هفته جاری اعلام کرد بیش از 3.6 میلیون نفر در سراسر آمریکای مرکزی تحت تأثیر طوفان قرار گرفته اند.

حتی قبل از طوفان ، نیکاراگوئه ، هندوراس و گواتمالا دارای سیستم بهداشت عمومی ضعیفی بودند که علیه Covid-19 مبارزه می کردند.

با هزاران نفر در پناهگاه ها ، و انجام مسافت های سخت اجتماعی ، بسیاری از شیوع بیماری می ترسند. اکنون بیمارستان های آنجا نیز با مسئولیت مبارزه با بیماری های دیگر مربوط به طوفان و طغیان ، از دانگ تا وبا تا تب زرد روبرو هستند.

ری سانچز ، مت ریورز ، ناتالی گالون و تیلور وارد از CNN در تهیه این گزارش مشارکت داشتند.