سهام قبل از بازار: تورم به یک نقطه عطف رسیده است

خبرهای روز جهان

نسخه ای از این داستان برای اولین بار در خبرنامه CNN Business’ Before the Bell ظاهر شد. مشترک نیستید؟ می توانید ثبت نام کنید درست همین جا. با کلیک بر روی همین لینک می توانید به نسخه صوتی خبرنامه گوش دهید.


ایالت واشنگتن
CNN

پس از بیش از یک سال افزایش شدید قیمت‌ها که توجه وال استریت، مین استریت، اقتصاددانان و روزنامه‌نگاران را در انحصار خود درآورد، ممکن است موج تغییر کند.

به گفته برخی کارشناسان، نرخ تورم به نقطه عطف رسیده است و افزایش دردناک نرخ بهره به زودی کاهش خواهد یافت.

شاخص قیمت مصرف کننده ایالات متحده، معیاری که به طور گسترده برای سنجش تورم مورد استفاده قرار می گیرد، از زمان افزایش 9 درصدی آن در ژوئن 2022، کاهش قابل توجهی را نشان داده است. در حال حاضر، تورم CPI به 5 درصد رسیده است، که کمترین میزان از می 2021 بوده است.

برخی از اقتصاددانان معتقدند که این سطح – حدود 5٪ – نقطه ای است که در آن تورم دیگر یک موضوع اضطراری در نظر گرفته نمی شود. این بدان معناست که فدرال رزرو می تواند فشار کمتری را برای تثبیت سریع قیمت ها از طریق افزایش تهاجمی و دردناک نرخ بهره احساس کند.

زمانی که تورم به زیر 5 درصد رسید. لارنس بال، اقتصاددان جانز هاپکینز و محقق بانک مرکزی، ماه گذشته به قبل از زنگ گفت: این از سرفصل ها ناپدید می شود. مردم به نگرانی در مورد کسری بودجه یا تغییرات آب و هوا یا سایر مسائل عمومی که وجود دارد باز می گردند.

تاریخ ایده 5٪ حداقل به دهه 1980 زمانی که استنلی فیشر، معاون سابق فدرال رزرو، عدد آستانه را به عنوان نقطه ای شناسایی کرد که تورم در رتبه بندی مشکلات کشور بسیار پایین آمد.

در حالی که فدرال رزرو نرخ تورم هدف 2% را حفظ می کند، بال می گوید: “من می توانم تصور کنم که چند سال بعد، تورم همچنان می تواند در 3 یا 4٪ باشد و این یک مشکل اصلی نخواهد بود.”

بری ریتولتز از مدیریت ثروت Ritholtz این احساس را در روز چهارشنبه تکرار کرد. او نوشت: “دسته 5 پیشرفت بزرگی است.”

سایر اقتصاددانان از این ایده حمایت کردند: یک مطالعه اخیر توسط بخش اقتصاد در دانشگاه ماساچوست آمهرست نشان داد که هیچ عقب نشینی اقتصادی قابل توجهی با اهداف تورمی در حدود 5٪ وجود ندارد.

آنها می نویسند: «یافته های ما نشان می دهد که معمولاً لازم نیست تورم را به چنین سطوح پایینی کاهش دهیم، به ویژه با توجه به اینکه سیاست های پولی انقباضی در کنترل تورم عمدتاً از طریق کانال افزایش بیکاری گسترده و تضعیف قدرت چانه زنی کارگران موفق می شوند.

بال روز چهارشنبه به قبل از زنگ گفت: «فدرال رزرو… اصرار خواهد کرد که کار آنها زمانی انجام شود که تورم به 2 درصد برسد. اما اگر تورم بالاتر از این هدف شناور باشد در حالی که نسبتاً پایین باقی بماند، “این وضعیتی است که بسیاری از مردم، از جمله من، تردید دارند که فدرال رزرو واقعاً به آنچه می گوید عمل کند.”

لزوماً برای بازار سهام نیز عدد بدی نیست. تجزیه و تحلیل عملکرد سهام توسط BlackRock که به سال 1920 برمی گردد نشان داد که تا زمانی که تورم از 10% عبور نکند، سهام به عملکرد نسبتاً خوبی ادامه می دهد. بین سالهای 1966 و 1999، بازده اسمی سالانه به طور متوسط ​​12.3 درصد در برابر متوسط ​​نرخ تورم سالانه 5 درصد بود.

بر اساس گزارش CME FedWatch Tool، با این حال، 67 درصد احتمال دارد که فدرال رزرو در نشست بعدی خود در ماه مه، نرخ بهره را یک چهارم درصد افزایش دهد.

لائل برینارد، مشاور اقتصادی کاخ سفید در مصاحبه ای با پاپی هارلو از سی ان ان در مصاحبه ای در روز چهارشنبه در اجلاس جهانی اقتصاد سمافور در واشنگتن گفت: سیستم بانکی گسترده تر ایالات متحده سالم و باثبات باقی می ماند، اما دو بانک منطقه ای که شکست خورده بودند، “مدیریت ضعیفی داشتند” و “ریسک های غیرقابل قبولی را پذیرفتند”. ، دی سی.

سقوط بانک سیلیکون ولی و بانک امضا در ماه گذشته بازارها را متلاطم کرد و ترس از یک بحران احتمالی گسترده تر بانکی را در اقتصاد گسترش داد.

خزانه داری ایالات متحده، فدرال رزرو و شرکت بیمه سپرده فدرال همگی مداخله کردند تا اطمینان حاصل شود که مشتریان بانک می توانند به تمام پول خود دسترسی داشته باشند و سعی در جلوگیری از فرارهای بانکی در آینده داشته باشند.

«سیستم بانکی، بسیار سالم است، باثبات است. برینارد، مدیر شورای اقتصاد ملی کاخ سفید گفت: هسته سیستم بانکی دارای مقدار زیادی سرمایه است که در پی بحران مالی جهانی 2008-2009 به کار گرفته شد. برخی از بانک ها بودند که ریسک های خود را به طور موثر مدیریت نمی کردند. آنها شکست خوردند و رئیس جمهور به همراه وزیر خزانه داری و تنظیم کننده های بانکی اقدامات قوی انجام دادند.

این اقدامات به آمریکایی ها اطمینان داد که سپرده های آنها امن است، سیستم بانکی سالم است. اما برای رئیس جمهور نیز مهم بود که مدیران آن بانک های شکست خورده پاسخگو باشند و بسیار مهم است که پول مالیات دهندگان در خطر نباشد.»

کلااس نات، رئیس هیئت ثبات مالی، بدنه ای از تنظیم کنندگان جهانی و مقامات دولتی، در نامه ای که روز چهارشنبه منتشر شد، نوشت که – برخلاف سایر شوک های اخیر به بازارهای مالی – بحران در بانک های منطقه ای ایالات متحده و Credit Suisse (CS) در ماه مارس منشأ گرفته است. “در سیستم مالی.”

بعداً روز چهارشنبه، اندرو بیلی، رئیس بانک انگلستان، گفت که رگولاتورها اکنون می توانند الزامات نقدینگی سخت تری را برای وام دهندگان اعمال کنند.

پس این به چه معناست؟ همکار من آنا کوبان گزارش می‌دهد: می‌توان به بانک‌ها گفت که دارایی‌های بیشتری را نگه دارند که می‌توانند به راحتی به پول نقد تبدیل شوند تا در مواقع بحران، بستانکاران را بازپرداخت کنند.