اوباما می گوید نتایج انتخابات نشان می دهد ملت به شدت دچار اختلاف شده است

خبرهای روز جهان

اوباما در مصاحبه ای با گیل کینگ از CBS News گفت: “آنچه می گوید این است که ما هنوز عمیقاً تقسیم شده ایم. قدرت جهان بینی جایگزینی که در رسانه ها ارائه می شود و رای دهندگان آن را مصرف می کنند – وزن زیادی دارد.” “صبح یکشنبه CBS”.

رئیس جمهور سابق در پاسخ به س Kingال کینگ که آیا این مسئله او را نگران می کند ، پاسخ داد: “بله ، اگر بر اساس یک واقعیت کاملاً متفاوت عمل کنیم ، عملکرد دموکراسی برای ما بسیار دشوار است.”

اوباما یک سری مصاحبه ها را انجام داده است که زمان انتشار اولین جلد خاطرات خود ، “یک سرزمین موعود” است که در 17 نوامبر در دسترس خواهد بود. این کتاب شرح دوران کودکی و ظهور سیاسی رئیس جمهور چهل و چهارمین رئیس جمهور است ، قبل از اینکه در مبارزات انتخاباتی تاریخی خود در سال 2008 غرق شود. و چهار سال اول در کاخ سفید. اوباما ، اولین رئیس جمهور سیاه پوست این کشور ، همچنین با سیاست نژادپرستانه دونالد ترامپ ، رئیس جمهور آمریکا مقابله می کند ، و پیشنهاد می کند که انتخابات او در سال 2008 موجی از آشفتگی تلخ و تفرقه انگیز را ایجاد کرد که به انسداد جمهوری خواهان دامن زد و در نهایت حزب را تغییر داد.

اوباما روز یکشنبه از مبارزات فعال خود برای انتخاب رئیس جمهور منتخب جو بایدن ، معاون سابق رئیس جمهور خود دفاع کرد و گفت که شرایط موجب انتقاد عمومی وی از جانشین وی می شود – کاری که روسای جمهور سابق معمولاً انجام نمی دهند.

وی به كینگ گفت: “ترجیح من این نیست كه آنجا باشم.” “من فکر می کنم ما در این انتخابات در شرایطی بودیم که برخی هنجارها ، برخی ارزشهای نهادی که بسیار فوق العاده مهم هستند ، نقض شده است. برای من ، به عنوان کسی که در آن دفتر خدمت کرده ام ، مهم بود که مردم به راحتی از آنها آگاه شوند ، “این طبیعی نیست”.

ترامپ از پذیرفتن امتناع ورزیده و بارها و بدون مدرک ادعای تقلب در انتخابات ادعا کرده و همچنان به چالش های قانونی پشتیبانی نشده نتایج فشار می آورد. انتقال رسمی بین دولت ترامپ و دولت جدید بایدن-هریس احتمالاً در انتظار خواهد ماند تا زمان تصویب انتخابات توسط یک منصوب ترامپ در داخل اداره خدمات عمومی در فرآیندی که به عنوان اطمینان شناخته می شود.
تجزیه و تحلیل: بایدن در حال رانندگی در اقتصاد بهتر از اوباما عمل می کند
اوباما طی مصاحبه ای جداگانه با اسکات پلی سی بی اس که عصر روز یکشنبه در “60 دقیقه” پخش شد ، مقامات جمهوری خواه را به دلیل حمایت از ادعاهای دروغین رئیس جمهور در مورد تقلب در انتخابات مورد انتقاد قرار داد و گفت این ادعاها دموکراسی را به خطر می اندازد.

“ما هرگز قبول نمی كنیم كه اگر بچه های خودمان از دست بدهند ، چنین رفتاری داشته باشند ، درست است؟ منظورم این است كه اگر دخترانم – در هر نوع مسابقه – غر بزنند و – و سپس طرف مقابل را به تقلب در هنگام از دست دادن متهم كنند اوباما گفت ، وقتی هیچ مدرکی در مورد آن وجود نداشت ، ما آنها را سرزنش می کردیم.

به گفته وی ، روسای جمهور “از نظر طراحی” کارمندان موقت دفتر هستند. “

اوباما گفت: “و هنگامی که وقت شما تمام شد ، این وظیفه شماست که کشور را در اولویت قرار دهید و فراتر از خود ، منافع خود و ناامیدی های خود فکر کنید.”

“توصیه من به رئیس جمهور ترامپ این است که اگر می خواهید در این اواخر بازی به عنوان کسی که کشور را در اولویت قرار می دهد از شما یاد شود ، وقت آن است که شما همان کار را انجام دهید.”

و در مورد اهمیت انتقال مسالمت آمیز با کینگ ، اوباما به طور مشابه گفت که “این یک کار موقت است. ما بالاتر از قوانین نیستیم. ما بالاتر از قانون نیستیم. این اصل دموکراسی ما است.”

اوباما در پاسخ به این سedال که چه توصیه ای به بایدن خواهد کرد ، گفت که او معتقد است رئیس جمهور منتخب نیازی به مشاوره او ندارد اما متعهد شد که “از هر راهی که بتوانم” به او کمک کند.

وی با بانوی اول سابق به شوخی گفت: “من قصد ندارم به طور ناگهانی روی کارمندان کاخ سفید کار کنم یا چیزی … میشل مرا ترک خواهد کرد.” “او می خواهد مانند چه چیزی باشد؟ شما چه می کنید؟”

اگرچه ، ترامپ بارها به اوباما حمله کرده است ، رئیس جمهور سابق گفت که آنها را جدی نمی گیرد.

اوباما به كینگ گفت: “چیزهای زیادی وجود دارد كه وی می گوید من شخصاً یا جدی نمی گیرم ، گرچه به نظر من اغلب می توانند مخرب و مضر باشند.”

تصحیح: این داستان برای تصحیح عنوان خاطرات باراک اوباما رئیس جمهور سابق به روز شده است.

Paul LeBlanc از CNN در تهیه این گزارش مشارکت داشته است.