اشباع غلات ارزان اوکراینی باعث اعتراض کشاورزان در شرق اروپا شد

خبرهای روز جهانCNN

کشاورزان اروپای مرکزی و شرقی این هفته در اعتراض به تاثیر واردات غلات ارزان اوکراین که قیمت‌های داخلی را کاهش داده و فروش تولیدکنندگان محلی را تحت تأثیر قرار داده است، اعتراض کردند.

به گزارش رسانه های خبری محلی، معترضان در تلاش برای جلوگیری از ورود کامیون های اوکراینی به کشورشان، تردد و پاسگاه های مرزی را با تراکتور در امتداد مرز بین رومانی و بلغارستان مسدود کردند.

تولیدکنندگان محلی می گویند که نمی توانند با قیمت غلات اوکراین رقابت کنند و از کمیسیون اروپا غرامت خواسته اند.

اوکراین که اغلب به دلیل مقادیر زیادی غلات تولید می‌کند «سبد نان اروپا» نامیده می‌شود، بنادر دریای سیاه آن توسط روسیه پس از تهاجم در فوریه 2022 محاصره شد.

کمیسیون اروپا از ترس این که این وضعیت “امنیت غذایی جهانی را به خطر بیندازد”، در ماه مه آنچه را که “خطوط همبستگی” نامید برای تسهیل صادرات ایجاد کرد.

کمیسیون همچنین به طور موقت همه عوارض و سهمیه‌های صادراتی اوکراین را حذف کرد و به غلات ارزان اوکراینی اجازه داد تا به اروپا سرازیر شود.

به گفته انجمن کشاورزان اروپایی، این امر باعث “تحریف بازار بزرگ” در کشورهای همسایه شده است کوپا-کوگکا.

خشم پس از اعلام پیش‌نویس تصمیم کمیسیون اروپا برای تمدید واردات غلات اوکراینی بدون مالیات و سهمیه تا ژوئن 2024 افزایش یافت و هنریک کوالسیزک وزیر کشاورزی لهستان روز چهارشنبه از سمت خود استعفا داد.

در بیانیه استعفای کوالچیک، وی گفت که دولت لهستان – همراه با دولت اسلواکی، رومانی، مجارستان و بلغارستان – درخواستی را به کمیسیون اروپا ارائه کرده است تا «بند حمایتی در زمینه واردات معاف از گمرک و سهمیه بندی را فعال کند. غلات از اوکراین.”

یاور گچف، وزیر کشاورزی بلغارستان گفت: «بلغارستان با اوکراین همبستگی دارد، اما اشباع محلی در بازار کشاورزی ایجاد شده است، زیرا کشورهای ما به جای کریدورهای صادراتی به انبار تبدیل می شوند.

انجمن ملی تولیدکنندگان غلات بلغارستان گفت: «انبارهای کشاورزان بلغارستانی مملو از محصولات راکد است. هیچ بازاری برای غلات بلغارستانی وجود ندارد.

بر اساس اطلاعات آنها، 40 درصد از محصول غلات و آفتابگردان سال گذشته فروخته نشده باقی مانده است.

کشاورزان رومانیایی نیز این فشار را احساس می کنند. در تظاهرات روز جمعه در بخارست، لیلیانا پیرون، مدیر اجرایی اتحادیه انجمن های تولیدکنندگان کشاورزی رومانیایی، گفت که کشاورزان “به نقطه ای رسیده اند که احساس می کنند دیگر نمی توانند با هزینه های” “رقابت ناعادلانه” اوکراین روبرو شوند.

به گزارش رادیو فری اروپا، پیرون گفت: «کمتر از سه ماه تا برداشت جدید فاصله داریم و این خطر واقعی است که کالاهایی را که در این فصل آماده خواهیم داشت، نتوانند با قیمت‌های بالاتر از هزینه تولید به فروش برسند».

او افزود: “ما شاهد زنجیره ای از ورشکستگی کشاورزان رومانیایی خواهیم بود.”

در واکنش به ناآرامی های فزاینده، کمیسیون اروپا ماه گذشته اقدامات حمایتی به ارزش 56.3 میلیون یورو (حدود 61.3 میلیون دلار) برای کشاورزان بلغارستانی، لهستانی و رومانیایی را پیشنهاد کرد “برای جبران زیان اقتصادی کشاورزان آسیب دیده ناشی از افزایش واردات.”

کمیسیون در بیانیه ای اعلام کرد: «اختلالات تجاری ناشی از تجاوز روسیه نباید به ضرر کشاورزان کشورهای همسایه باشد».