سومالی: آزمایشگاه خودكارآمد پزشك در مبارزه كوید راهگشا است

خبرهای روز جهان

به سختی می توان زمان ورود آن را به موقع اعلام کرد زیرا فقط دو ماه بعد ، اپیدمی ویروس کرونا به کشور شاخ آفریقا رسید.

از آن زمان Medipark Diagnostics ، که وی با پنج پزشک دیگر اداره می کند که مبلغی بالغ بر 1 میلیون دلار برای خرید تجهیزات دارند ، به زیربنایی برای زیرساخت های بهداشتی و حامی اهداکنندگان تبدیل شده است.

بیمارستان هایی در این شهر با نبرد که هفته ها برای نتایج آزمایش خون صبر می کردند ، اکنون از آزمایشگاه برای بررسی شرایط از جمله HIV و هپاتیت استفاده می کنند.

اما ، همانطور که دولت سومالی اذعان کرده است ، Medipark در مبارزه با COVID-19 است که بارزترین نشانه خود را برجای گذاشته است.

دینی 37 ساله که مطالعات وی را به هند و چین منتقل کرد ، گفت: “ما تجهیزات لازم را داشتیم و آسیب شناسان مولکولی ما با سایر آسیب شناسان در حال انجام آزمایش COVID-19 در کشورهای دیگر در ارتباط بودند.”

تا ژوئیه ، Medipark تنها آزمایشگاه خصوصی در شهر بود که آزمایش ویروس را انجام می داد ، اما از آن زمان تکنسین های آن کارمندان بهداشت دولتی را برای انجام آزمایش ها آموزش دادند.

وی گفت: “ما مورد نیاز بودیم … و از ما قدردانی شد.”

Medipark خطوط وارداتی معرف را که برای آزمایش مورد نیاز است ، از جمله آزمایش واکنش زنجیره ای پلیمراز (PCR) که برای COVID-19 استفاده می شود ، ترتیب داده است. این شرکت کارکنان کنیا ، لبنان و هند را برای کار و نگهداری تجهیزات وارداتی از اروپا ، آسیا و ایالات متحده استخدام می کند.

عایشه عبدی محمد ، یک تکنسین آزمایشگاهی ، از میکروسکوپ داخل آزمایشگاه Medipark Diagnostics که آزمایشات بیماری ویروس کرونا (COVID-19) را در موگادیشو ، سومالی در 14 اکتبر 2020 انجام می دهد ، استفاده می کند.
سومالی از سال 1991 گرفتار درگیری است و شیوع بیماری هایی مانند وبا شایع است.

بیش از 2 میلیون نفر غذای کافی ندارند. بسیاری از آنها در اردوگاه های شلوغ و غیربهداشتی زندگی می کنند و این ترس را ایجاد می کند که COVID-19 می تواند از طریق یک جمعیت آسیب پذیر از بین برود.

تاکنون ، این اتفاق نیفتاده است. وزارت بهداشت 4،229 عفونت و 107 مورد مرگ را در این بیماری همه گیر ثبت کرده است ، زیرا مناطق گسترده ای از کشور به دلیل جنگ بسیار محدود است ، که احتمالاً کمترین میزان خواهد بود.

آزمایشگاه Medipark در کنار هتل Shamo است ، جایی که بمب گذاری در سال 2009 باعث کشته شدن 19 نفر در هنگام فارغ التحصیلی دانشجوی پزشکی شد. دینی آنجا بود و خاطرات هنوز هم خام است ، اما او و پزشکان دیگرش از بازگشت به خانه خود افتخار می کنند.

علی موزه ، که قبل از بازگشت دو سال قبل برای کمک به افتتاح آزمایشگاه ، در رواندا و سودان جنوبی تمرین می کرد ، گفت: “من خوشحالم که به جامعه خود کمک می کنم و تغییراتی ایجاد می کنم.”